MUNKAGÉPEK ÜZEMBEHELYEZÉSE, ÁLLVÁNYOK, EMELŐGÉPEK FELÜLVIZSGÁLATA

Veszélyes létesítmény, munkahely, munkaeszköz, technológia üzemeltetése esetén a a Mvt. kötelezettségként írja elő a munkáltató számára ezen létesítmények, munkahelyek, munkaeszközök és technológiák munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálatát és üzembehelyezését, valamint időszakos biztonsági felülvizsgálatát.

A munkavédelmi üzembe helyezés feltétele a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat. E vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a létesítmény, a munkahely, a munkaeszköz, a technológia megfelel az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges tárgyi, személyi, szervezési, munkakörnyezeti feltételeknek és rendelkezik az adott munkaeszközre, mint termékre, külön jogszabályban meghatározott gyártói munkavédelmi megfelelőségi nyilatkozattal, vagy a megfelelősséget tanúsító egyéb dokumentummal. A vizsgálat elvégzése munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül.

A Mvt.23. § (1)39 értelmében a biztonságos műszaki állapot megőrzése érdekében időszakos biztonsági felülvizsgálat alá kell vonni a veszélyes technológiát és a 21. § (2) bekezdésében meghatározott veszélyes munkaeszközt, továbbá azt a munkaeszközt, amelynek időszakos biztonsági felülvizsgálatát jogszabály, szabvány, vagy a rendeltetésszerű és biztonságos üzemeltetésre, használatra vonatkozó dokumentáció előírja. Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot – kivéve a veszélyes technológia esetét – szakirányú képzettséggel és munkavédelmi szakképzettséggel rendelkező személy (munkabiztonsági szaktevékenység) vagy külön jogszabályban erre feljogosított személy, illetve erre akkreditált intézmény végezheti. Az időszakos biztonsági felülvizsgálatot az üzemeltetőnek ötévenként kell elvégeznie, ha jogszabály, szabvány vagy az üzemeltetési dokumentáció ennél gyakoribb felülvizsgálati időszakot nem ír elő.

Az időszakos biztonsági felülvizsgálatok célja az elhasználódás, a hiányosságok feltárása, és annak megállapítása, hogy a munkaeszköz megfelel-e a biztonságos, egészséget nem veszélyeztető tárgyi, személyi, szervezési, munkakörnyezeti feltételeknek, jogszabályi, szabványi követelményeknek.

Veszélyesnek minősül minden olyan munkaeszköz, mely az 1993. évi XCIII. törvény 87. § 11 pontja illetve az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet 1/a és 1/b mellékletének hatálya alá tartozik, vagy a munkáltató annak minősít, továbbá a hatósági felügyelet alá tartozó munkaeszközök.

A különböző típusú állvány- és polcrendszerek károsodása csökkenti azok teherbírását, ami munkabalesetek bekövetkezéséhez is vezethet.

Mivel a munkaeszközök és a munkavállalók biztonságáért az üzemeltető a felelős, fontos, hogy tisztában legyen az állványok gondos biztonsági felülvizsgálatának szükségességével és kötelezettségével. A raktári állványrendszerek biztonságos üzemelése érdekében az MSZ EN 15635:2009 szabvány rendszeres felülvizsgálatot ír elő, amelyet max. 12 havonta szakértővel kell elvégeztetni.

Az emelőgép ügyintézés célja, hogy elősegítse a munkahelyi balesetek megelőzését, valamint csökkentse az emelőgépek váratlan meghibásodásából adódó munkabalesetek, vagy személyi sérüléssel nem, csak anyagi kárral járó kvázi balesetek és termeléskiesések költségnövelő hatását.

Emelőgép ügyintézés keretében cégünk az alábbi feladatokat látja el:

  • gondoskodik a teherfelvevő eszközök használatba vételéről, azok rendeltetésszerű használatáról,
  • az emelőgépek kategóriákba sorolásáról,
  • biztonságos állapotuk megőrzéséről,
  • az időszakos vizsgálatok elvégeztetéséről vagy elvégzéséről,
  • használati utasítások kezelőknek való biztosításáról,
  • a használaton kívüli emelőgépek előírás szerinti tárolásáról,
  • a selejtezési javaslatok elkészítéséről,
  • az emelőgépekkel kapcsolatos adminisztráció elvégzéséről, a bizonylatok megőrzéséről.